Zirkonyum Kronlar

Estetik ile sağlamlığı birleştiren zirkonyum kronlar günümüzde yaygın olarak tercih edilmektedir. Eski yıllarda kullandığımız metal destekli porselenler sağlamlık ve dayanıklılık açısından oldukça güvenilirdi ancak mat ve ışık geçirgenliğinin çok düşük olmasından dolayı estetik beklentilerimizi karşılayamıyordu.

Hem sağlam hem de daha estetik özellikler için arayışa giren dental sektör beyaz bir metal olan zirkonyumu keşfetti. Günümüzde hem doğal dişleri kaplamak için hem de implant üstü kronlarda sıklıkla tercih edilmektedir. Cad/Cam yani bilgisayar desteği ile hazırlanan zirkonyumlar 4-5 gün içerisinde tamamlanıp hasta ağzına takılabilmektedir. Bu yüzden de yabancı hastalarında en çok tercih ettiği tedavilerden birisi zirkonyum kronlardır.

Konvansiyonel metal porselenler gibi alerjik özelliğinin olamamasından dolayı zirkonyum dişeti ve yumuşak dokuların sevdiği bio-uyumlu bir malzemedir.

Zirkonyum kaplamalardaki gelişmeler günümüzde devam etmektedir. Monolitik (tek parça) özellikte üretilen zirkonyum kronlar artık çok daha güçlü fiziksel özelliklere sahiptir. Ayrıca konvansiyonel metallere göre daha hafif olduğu için tüm ağız implant üstü protez gibi tedavilerde ağırlık hissi oluşturmaz, hasta protezini kendi doğal dişleri gibi hisseder.