Yiğit Demirci Dental Clinic | Botoks | Estetik Diş Hekimliği

botox Botolinum toksin, nöromusküler aktiviteyi belirli bir süre boyunca inaktive ederek, çeşitli tedavilerde veya estetik amaçlarla kullanılan ve Clostridium Botulinum bakterisinden elde edilen bir toksindir. Botox sinir uçlarında asetilkolin salınımını engelleyerek etki eder. Botox uygulamasının kullanıldığı yerler şunlardır:

 • Mimik kaslarıyla oluşan yüzdeki kırışıklıkları azaltmak
 • Bruksizim (diş sıkma ) tedavisinde
 • Aşırı terleyen bölgelerde terlemeyi azaltmak için
 • Kronik migren tedavisinde
 • Kilo kontrolü ve zayıflamak için
Botoksun tıp alanında görüldüğü gibi birbirinden oldukça farklı kullanım alanları vardır. Diş hekimliğinde ki kullanımı daha çok bruksizmin (diş sıkma) kişiye verdiği zararı azaltmak amacıyladır. Günümüz modern hayatının getirdiği aşırı iş yükü ve buna bağlı stres kişilerde diş sıkmaya neden olabilir. Özellikle gece uykuda farkında olmadan yapılan diş sıkma ve gıcırdatma kişide şu olumsuzluklara neden olabilir:

 • Dişlerde aşınma hatta kırılma
 • Çene ekleminde deformite
 • Çene kaslarında spazm ve ağrı
 • Baş, boyun hatta şiddetli vakalarda sırt ağrısı
Bu semptomları ortadan kaldırmak veya azaltmak için çiğneme kaslarına yapılan botoks son derece güvenilir ve yaygın olarak tercih edilen bir uygulamadır.

Botoks nasıl yapılır?

Botoks ince uçlu iğnelerle cilt altına uygulanır. Bunun için öncelikle yapılacak cilt bölgesi temizlenir. Sonrasında cildi uyuşturan anestezik kremler uygulanır. Eğer kırışıklıklar için uygulanıyorsa mimik kaslarına, diş sıkma için ise çiğneme kaslarına botoks enjekte edilir. Botoks uygulandıktan sonra etkisi ortalama 2-3 gün sonra ortaya çıkmaya başlar, 15. Günde en yüksek etki seviyesine ulaşır. Bu şekilde ortalama 3 ay etki etmeye devam eder.

Botoks yüzde şaşkın ve ifadesiz bir görünüme neden olur mu?

Doğru ellerde yapılan botoks uygulamaları gayet doğal bir estetik değişim sağlar. Sosyal medyada sıkça karşımıza çıkan şaşkın ve ifadesiz görünüm aslında yanlış ellerde yapılan uygulamaların sonucudur.

Botoks yapıldıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler?

Botoks yaptırdıktan sonra o bölgeye en az 6 saat su temas etmemelidir. Uygulama sonrasında da yüzünüzü yıkarken ya da duş alırken dikkatli olmalı ve suratınızı sertçe ovmamalısınız. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise gün içerisinde yan yatmamaya özen göstermektir ayrıca işlemden sonra ödem ve kızarıklar geçene kadar güneşe çıkılmamalı hamam sauna ve spaya gidilmemelidir.

Dudak Dolgusu

Estetik kişiye, bölgeye ve zamana göre değişmektedir. Örneğin Eski Çin de küçük ayak kadınlarda estetik kabul edilirdi. Ayağı küçük olan kızlar daha zengin ailelerin oğlanlarıyla evlendirilirdi. Yada bugün bronz ten daha estetik kabul edilirken 100 yıl önce sadece güneşin altında çalışan kölelerin esmer olabileceği düşüncesiyle zengin aileler arasında bronz olmak son derece kötü bir durumdu. Günümüzde de estetik kabul edilen bir gülüşün önemli parçalarından biri de dudaklar. Dolgun ve güzel konturlu dudaklar etkileyici ve çekici olarak kabul edilmekte. Özellikle dudak hacmi az olan hastalarımız, dudak dolgularıyla çok daha mutlu ve özgüvenli hale geliyorlar.

Dudak ve dolgusu nasıl yapılır?

Dudak dolgusu ameliyatsız yapılan estetik bir işlemdir. Hyalüranik asid içeriği dudak altına enjekte edilir. Kliniğimizde ağız içi uyuşturma sağlanarak yapılan dudak dolgusunda, hasta hiçbir şey hissetmez. Konturlar ve hacim düzenlenerek dolgu tamamlanır.

Dudak ve cilt dolgusunun içeriğinde ne var?

Dudak ve cil dolgusunun içinde Hyaluronik asid vardır. Hyaluronik asit, 80 yıl kadar önce iki Alman araştırmacı tarafından keşfedildi. İnsan biyolojisinde doğal olarak bulunan Hyaluronik asit, şeffaf bir dokuda olup, kaslarda ve gözlerde bulunmaktadır. Bu iki organımız haricinde en fazla Hyaluronik asit içeren organ cilttir (dermis epidermisten daha fazlasını içerir).
Hyaluronik asit, cildin nemini, kalitesini ve tazeliğini korumada anahtar bir rol oynar. Sünger gibi yapısı, ağırlığının 1000 katına kadar nem tutmasını sağlar ve bir bariyer oluşturarak cildin suyunu korur. Böylece cilt daha güzel, pürüzsüz ve dolgun görünür. Hyaluronik asit üretimi ciltte sabittir ancak ne yazık ki cildin yaşlanması, güneş ışınları ve tekrarlayan oksidasyon atakları ile ciltteki hyaluronik asit miktarı azalır. Bu da cilt dehidrasyonuna ve yüzde ince çizgilerin ortaya çıkmasına neden olur.

Dudak ve cilt dolgusunun avantajları nelerdir?

 • Ameliyatsız bir işlemdir.
 • Vücudumuzun doğal bir yapıtaşı olan hyalüronik asit kullanıldığı için alerjik reaksiyonlara neden olmaz.
 • Cildi sadece dolgun hale getirmez ayrıca nem dengesini sağlayarak cildi tazeler ve gençleştirir
 • Etkisi uzun sürer ve iyileştirici özelliğiyle cilt eski haline göre daha sağlıklı hale gelir
 • Tek seferde kısa sürede etkileyici dudaklara sahip olunabilir
 • Asimetrik dudaklar ve yüz hatları kolaylıkla düzeltilebilir
 • Doğru ellerde doğru endikasyonun konulduğu vakalarda gerçekten çok güzel sonuçlar elde edilen bir uygulamadır

Dudak dolgusu yapıldıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Sıcak duş, hamam sauna ve spaya dolgu yapıldığı gün gidilmemesi gerekir. Etkinliği arttırmak için bol su içilmesi tavsiye edilir. Öncesinde ve sonrasında makyaj önerilmez. Doktorunuz tavsiye ederse soğuk kompres uygulaması yapılabilir.