Sık Sorulan Sorular

1.Dişler nasıl fırçalanır?

Öncelikle şunu söyleyelim; dişlerinizi diş macunu değil diş fırçası temizler. Diş macunu reklamlarının oldukça etkili yapılması, hastalarımızı diş macunlarının daha önemli olduğu yanılgısına düşürüyor.

Günde 2 defa, 2 dakika boyunca dişleri fırçalamamız gerekir. Bu süre ayna karşısında uzun gelebilir. O yüzden ev içinde gezerken ya da tv seyrederken dişlerinizi fırçalayabilirsinizFırça ağzın her bölgesinde diş etinden dişe doğru yapılır. Diş ile diş etinin birleştiği bölgelerdeki birikintileri ağız içine süpürüyormuş gibi düşünebilirsiniz. Daha kolay bir anlatımla kırmızıdan (dişeti), beyaza (dişe) doğru fırçalama yapılır. Arka grup dişlerin üzeri ise yuvarlak hareketlerle temizlenir. Son olarak dilinizin üzerini de fırçalamayı unutmayın.

2.Diş ipi ve diş arası fırça nedir, nasıl kullanılır?

En gelişmiş diş fırçaları bile dişlerin arasını temizlemede yetersiz kalır. Bu bölgeleri mekanik olarak temizleyebilmek için diş ipi ve diş arası fırça üretilmiştir. Diş ipi, diş eti çekilmesi ve dişler arası boşluğu olmayan hastalarımızın dişlerinin arasını temizlemesi için yeterlidir. Dişlerinin arası açık ve dişeti çekilmesi olan hastalarımız için ise etkili bir temizliği diş arası fırça sağlar. Diş ipi, adından da anlaşılacağı gibi dişler arasına girebilen bir iptir. Diş arası fırça ise normal fırçalara benzer olup, tek farkı; dişler arasına girebilmek için özel üretilmiş başlıkları olmasıdır.

3.Ağız suyu ve ağız gargarası nedir, ağız bakımında kullanabilir miyim?
Ağız suları, kişinin nefesini ferahlatan ve dişler üzerine gıda birikmesini azaltan kozmetik ürünlerdir. Diş fırçalamanın ardından yapılabileceği gibi gün içerisinde herhangi bir anda da yapılabilirler. Kişi, diş hekimi tavsiyesi olmadan da ağız sularını, ağız hijyenini desteklemek için kullanabilir. Ağız gargarası ise antiplak, antienflamatuar ve antibakteriyel özelliği olan ilaçtır. Özellikle gömülü 20 yaş dişi çekimi gibi cerrahi girişimlerden sonra ağız hijyenini sağlamak için sıkça kullanılırlar. Ağız gargaraları, sadece diş hekiminizin önerisiyle kullanabileceğiniz ilaçlardır.
4.Diş fırçası ve diş macunu seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Diş fırçası ucu yuvarlatılmış ve yumuşak olmalıdır. Piyasada satılan diş fırçalarının hemen hemen hepsi bu özelliği taşımaktadır. Ağzınıza uygun büyüklükte ve her dişe ulaşabilecek tasarımda olmalıdır. Ergonomik tasarım sizin diş fırçasını daha kolay kullanmanızı sağlarken çapraz kıllarda fırçalamanın etkinliğini arttırır. Diş macun diğer etkilerinin yanı sıra kişiyi fırçalama konusunda motive eden bir üründür. Bu yüzden kişinin diş macununun kokusunu, tadını ve hatta görüntüsünü sevmesi önemlidir.

    • Diş taşlarından şikâyet eden hastalar için anti-tartar özelliği olan macunlar
    • Diş hassasiyetinden şikâyeti olanlar için hassasiyet giderici özelliği olanlar
    • Dişlerinin renklenmesinden şikâyeti olanlar için ise beyazlatıcı özelliği olan macunlar uygundur.
5.Diş fırçasını ne kadar sürede değiştirmeliyim?
Diş fırçası belli bir kullanım sonrasında etkinliğini kaybeder. Bunu fırçanın kıllarının birbirinden ayrılıp, yıpranmasından anlayabilirsiniz. Günde 2 defa düzenli bir kullanım göz önüne alındığında, 3-4 ayda bir diş fırçanızı değiştirmeniz gerekmektedir.