Estetik Diş Hekimliği ve Protez tedavisi

Diş eksikliklerinin giderilmesinde, kırılmaya karşı hassas olan dişlerin (örn: kanal tedavisi yapılmış dişler) korunmasında, renk ve şekil bozukluklarının düzeltilmesinde metal destekli kuron-köprüler uzun yıllardır kullanılan, başarılı bir tedavi seçeneğidir.

Dişler metal ve porselen kalınlığı kadar küçültülür. Laboratuarda küçültülmüş diş üzerine metal alt yapı, onun da üzerine porselen yığılarak doğal diş formu oluşturulur. Bu haliyle yüksek ısılarda fırınlanarak metal destekli porselen kuron-köprüler kullanıma hazır hale getirilir.

Kliniğimizde, dişlerin küçültülmesinden sonra anında ağız içinde geçici dişler hazırlanabilmektedir. Böylece hastamız, gündelik hayatına hemen devam edebilir.

  • Full Seramik Kron-Köprüler

Günümüzde estetik algı, doğalı en iyi taklit edebilen noktasına gelmiştir. Bu yüzden yapacağımız protezlerin başarısı doğala ne kadar yaklaştığımıza bağlıdır.

Doğal dişler ışık geçirgenliğine sahipken, metal destekli porselen kaplamalar bu özellikten yoksundur. Bu durumun, bizleri yeni arayışlara sokması sonucunda, metal desteksiz full seramik porselenler geliştirilmiştir. Full seramiklerin ışık geçirgenliği doğal dişe yakındır. Böylece full seramik porselenlerle çok daha doğal, canlı ve estetik bir görünüm elde edilebilir.

  • Lamina porselenler

Lamina porselenler, dişlerin sadece ön yüzünden 0.5-1.5 mm diş dokusu kaldırılarak yapılan, yaprak porselenlerdir. İnce oldukları için ışık geçirgenlikleri yüksektir. Bu sayede yukarıda da bahsettiğimiz gibi mükemmel estetik sağlanır.

Diş çapraşıklıklarının, dişler arası boşlukların en az zararla, son derece estetik olarak restore edilmesini sağlarlar. Özellikle ön bölgedeki estetiği bozan dolguların ve travma ve kanal tedavisi nedeniyle renklenmiş dişlerin yerine yapıldığında, çok güzel sonuçlar verir.

Yapılması ince bir işçilik gerektiren lamina porselenler de renk değişikliği olmaz ve görünümleri çok doğaldır. İnce olmasına rağmen dişe, diş hekimliğinde çığır açan adesiv teknikle yapışır ve bu sayede oldukça dayanıklıdır.

                                           

Hareketli Protezler

  • Tam Protezler

Hastanın tüm dişlerinin eksik olduğu ağızlara uygulanır. Yıllarca başarıyla uygulanmış protezlerdir. Alışma süreci en zor olan protezler olmasına rağmen dünya üzerinde yüz binlerce insan tam protezini rahatlıkla kullanabilmektedir.

Günümüzde, implantlarla desteklenerek daha konforlu bir tedavi seçeneği haline getirilmiştir.

  • Bölümlü (kancalı) Protezler

Kısmen dişsizlik olduğunda uygulanır. Tutuculuk dişler üzerine gelen tırnaklar ve kancalarla sağlanır.  Maliyetinin düşük olması ve kolay yapılması bölümlü protezlerin avantajlarıdır.

Takıp çıkarılıyor olması, kancaların konuşurken veya gülerken görülmesi ve kancaların zamanla dişlerde oluşturduğu tahribat bölümlü protezlerin dezavantajlarıdır.

  • Hassas Tutuculu Protezler

Kısmen dişsizlik olduğunda uygulanır. Mevcut dişler, porselen ile kaplanarak güçlendirilir. Protezin hareketli kısmı porselen kaplamalara anahtar kilit ilişkisiyle tutunur. Kancalar yerine hassas tutucular olduğu için estetiktirler. Tutuculuğu ve konforu oldukça yüksek olan hassas tutucuların yapım aşamaları, parsiyel protezlere göre daha hassastır.
Bölümlü protezlere göre dezavantajı; maliyetinin daha yüksek oluşudur.

  • Estetik Dişeti Operasyonları

Gummy smile denilen gülme esnasında dişetlerinin fazla görünmesi gerçekten estetiği bozan bir durumdur. Hastanın güzel bir gülüşe sahip olması için öncelikle dişeti operasyonu yapılır. Dişeti seviyesi gülme hattına yaklaştırıldıktan sonra gülme hattı içerisinde kalan dişler lamina porselen veya full seramik porselenler ile kaplanır.
Bu diş eti operasyonu, ayrıca; boyu kısa dişlerin boyunu uzatmak için ve aşırı şiş diş etlerini eski haline döndürmek için de kullanılır.