Porselen Lamine

Lamina porselenler, dişlerin sadece ön yüzünden 0.5-1.5 mm diş dokusu kaldırılarak yapılan, yaprak porselenlerdir. Bu sayede ışık geçirgenlikleri yüksektir. Bu özellikleri sayesinde doğal ve mükemmel estetik sağlanır. Hazır lityum –dislikat bloklardan cad/cam teknolojisiyle hazırlanan porselen lamineler dişe yapıştırıldıktan sonra da oldukça sağlamdırlar.
Yapılması ince bir işçilik gerektiren lamina porselenler de renk değişikliği olmaz bu sayede hastalarımız yıllarca aynı beyazlıkta lamine dişlerini kullanabilir. İnce olmasına rağmen dişe, diş hekimliğinde çığır açan adesiv teknikle yapışır ve bu sayede oldukça dayanıklıdır. Diş çapraşıklıklarının, dişler arası boşlukların en az zararla, son derece estetik olarak restore edilmesini sağlarlar. Özellikle ön bölgedeki estetiği bozan dolguların ve kanal tedavisi nedeniyle renklenmiş dişlerin yerine yapıldığında, hastalarımızın sonucundan en mutlu oldukları tedavi olur. Gülüş tasarımı planladığımız çoğu hastamızda porselen lamineler kullanılır. En etkileyici ve aynı zamanda en doğal görünümü veren malzemelerdir.

Porselen Lamine diş nasıl yapılır?

Diş yüzeylerinin temizliği, dolgular gibi diğer tüm tedaviler yapıldıktan sonra dişlerin ön yüzeyinden mine içerisinde kalacak şekilde ortalama 0.1-0.5 mm aşındırma yapılır. Sonra dişlerin ölçüleri teknisyene aktarılır. Dişlere aynı gün geçici dişler yapılır.
Teknisyen ortalama 7-10 gün içerisinde porselen lamineleri hazırlar. Bu sürenin sonunda porselen laminelerin tek tek kontrolleri yapılır. Hekim tarafından hem estetik açıdan hem de teknik açıdan olur aldıktan sonra hasta beğenisine sunulur. Hasta da beğendikten sonra titiz bir şekilde porselen lamineler tek tek yapıştırılır.

Porselen lamineler kimlere uygulanır ?

  • Diş beyazlatma ile uygun bir netice alınamamış ileri seviyedeki renklenmelerde
  • Diş arasındaki boşlukları kapatılmasında
  • Diş boylarının uzatılmasında ve şekil değişikliklerinde
  • Dişlerdeki kırık ve şekil bozukluklarında
  • Dişlerde bulunan düşük düzeyli çapraşık durumlarında
  • Dişlerde oluşan aşınma durumlarında
  • Ön dişlerinde estetik görünüm kaygısı olan kişilerde porselen laminalar uygulanmaktadır.