Ortodonti (Tel veya Invasilign Tedavisi)

Ortodonti, çenelerin ve dişlerin birbirleriyle olan ilişkilerini ve aralarındaki uyumsuzlukları inceleyen diş hekimliği dalıdır.

Parmak emme ve dil emme, yanlış yutkunma gibi fena alışkanlıklar çok erken yaşlarda çocuğun kemiksel gelişimini ve dişlerin düzgün sıralanmasını bozabilir. Erken yaşlarda rahatlıkla düzeltilebilecek sorunlar, zaman içerisinde zor ve karmaşık bir hale gelebilir. Bunun için çocukların 2 yaşından itibaren düzenli olarak diş hekimine getirilmesi gerekir.

Çocuklarda anne babaların dikkat etmesi gereken diğer bir nokta; ağız solunumudur. Burundan alınıp verilen hava, üst çenenin düzgün gelişimine katkı sağlar. Ağız solunumunda ise burun by-pass edildiği için üst çenenin gelişimi azalır. Olması gerekenden daha küçük kalan üst çenede diş çapraşıklıkları görülür. Bu yüzden, geceleri horlayan ve ağız solunumu yapan çocukların, hem bir diş hekimine hem de kulak-burun-boğaz uzmanına gözükmesi gerekir.

Dişlerdeki çapraşıklıklar, dişlere yaptırılan hareketlerle her yaşta yapılabilir. Çenelerdeki iskeletsel (alt çenenin üst çeneye göre önde olması gibi) sorunlar ise kemiksel gelişim tamamlanmadan çözülmelidir. Kızlarda ortalama 15, erkeklerde ise 17 yaşında kemiksel gelişim tamamlanır. Kemiksel gelişimin tamamlanmasından sonra çene ilişkilerini düzenlemek için ileri cerrahi operasyonlar gerekir.

Şeffaf diş telleri daha çok estetik kaygıların olduğu durumlarda ve yetişkinlerde daha çok tercih edilmektedir. Porselen braketler şeffaf diş teli yönteminde uygulanmaktadır.

Şeffaf diş teli tedavisinde hasta güldüğü zaman porselen braketler dişle aynı renkte olduğu için daha estetik görünmektedirler. Normal tel tedavisi uygulanabilen her hastaya şeffaf diş telleri de uygulanabilmektedir. Metal görünümden rahatsız olan yetişkin hastalar bu tedavi şeklini daha çok tercih ederler.

Özellikle diş çekimli tedavilerde süre 6-12 ay arasında uzayabilmektedir. Ayrıca bu porselen diş tellerinin bakımlarının da çok iyi yapılması gerekir. Hastalar çok fazla boyayıcı gıda tüketiminden ve sigaradan uzak durarak diş tellerinin sararmasını önlemelidirler.